QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
SKU:
TS-h1277XU-RP-3700X-128G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
SKU:
TS-h1277XU-RP-3700X-128G
Description
QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 3700X |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Network | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 37.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Noise level | 37.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 106.66 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 562 mm |
| Height | 88.3 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Package weight | 16 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 84 |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 16 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey” Cancel reply
Description
QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
QNAP TS-h1277XU-RP NAS Rack (2U) AMD Ryzen™ 7 3700X 128 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Black, Grey
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 3700X |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Network | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 37.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Noise level | 37.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 106.66 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 562 mm |
| Height | 88.3 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Package weight | 16 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 84 |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 16 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.