Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
SKU:
TS-H1090FU-7302P-128G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £15,208.77
Incl. VAT: £18,250.52
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
8 In Stock
8 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
SKU:
TS-H1090FU-7302P-128G
Description
Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Built-in storage media | Yes |
| Internal storage capacity | 4 TB |
| Storage media | HDD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 7.1, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 65 °C |
| Mac compatibility | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 175.5 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £15,208.77
Incl. VAT: £18,250.52
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
8 In Stock
8 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey” Cancel reply
Description
Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
Western Digital My Cloud Home personal cloud storage device 4 TB Ethernet LAN Grey
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Built-in storage media | Yes |
| Internal storage capacity | 4 TB |
| Storage media | HDD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 7.1, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 65 °C |
| Mac compatibility | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 175.5 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-251+-2G Bgrade
In Stock
Excl. VAT: £279.58
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £335.49
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.