QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)
SKU:
TS-h1090FU-7232P-64G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £9,233.50
Incl. VAT: £11,080.20
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)
SKU:
TS-h1090FU-7232P-64G
Description
QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)
QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 10 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | U.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5″ |
| RAID rebuild | Yes |
| Number of system drives supported | 10 |
| System drive type | SSD |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor family | EPYC |
| Processor model | 7232P |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum RAM supported | 1.02 TB |
| Memory slots | 12 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | RDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,25000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| Concurrent connections | 10000 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black, Grey |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Performance | |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | ZFS-based |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | ZFS-based |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 157.97 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 580 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Package weight | 13.4 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Number of screws | 40 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Drive tray key included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 13.4 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £9,233.50
Incl. VAT: £11,080.20
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)” Cancel reply
Description
QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P(TS-h1090FU-7232P-64G)
QNAP TS-h1090FU NAS Rack (1U) Ethernet LAN Black, Grey 7232P
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 10 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | U.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5″ |
| RAID rebuild | Yes |
| Number of system drives supported | 10 |
| System drive type | SSD |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor family | EPYC |
| Processor model | 7232P |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum RAM supported | 1.02 TB |
| Memory slots | 12 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | RDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,25000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| Concurrent connections | 10000 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black, Grey |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Performance | |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | ZFS-based |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | ZFS-based |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 157.97 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 580 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Package weight | 13.4 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Number of screws | 40 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Drive tray key included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 13.4 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.