QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
SKU:
TS-AI642-8G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
SKU:
TS-AI642-8G
Description
QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 6 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| System drive interface | Serial ATA III |
| System drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM |
| Processor model | Cortex-A76 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x2 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Design | |
| Fan diameter 2 | 9 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Reset button | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| Power consumption (typical) | 33.33 W |
| Power consumption (sleep) | 14.005 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 171 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 226 mm |
| Weight | 2.92 kg |
| Package weight | 4.51 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.51 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76” Cancel reply
Description
QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
QNAP TS-AI642-8G NAS/storage server Tower Ethernet LAN Black Cortex-A76
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 6 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| System drive interface | Serial ATA III |
| System drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM |
| Processor model | Cortex-A76 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x2 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Design | |
| Fan diameter 2 | 9 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Reset button | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| Power consumption (typical) | 33.33 W |
| Power consumption (sleep) | 14.005 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 171 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 226 mm |
| Weight | 2.92 kg |
| Package weight | 4.51 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.51 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.