QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
SKU:
TS-864eU-RP-8G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,519.79
Incl. VAT: £1,823.75
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
SKU:
TS-864eU-RP-8G
Description
QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 4000 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Concurrent connections | 1500 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 55.83 W |
| Power consumption (sleep) | 31.742 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.1 mm |
| Depth | 346.4 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Package weight | 10.5 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 56 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.5 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,519.79
Incl. VAT: £1,823.75
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black” Cancel reply
Description
QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
QNAP TS-864EU-RP-8G NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 4000 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Concurrent connections | 1500 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 55.83 W |
| Power consumption (sleep) | 31.742 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.1 mm |
| Depth | 346.4 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Package weight | 10.5 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 56 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.5 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.