QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
SKU:
TS-864eU-4G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
SKU:
TS-864eU-4G
Description
QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
Specfication
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Processor | |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Concurrent connections | 1500 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 8 cm |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Buzzer | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 51.022 W |
| Power consumption (sleep) | 24.776 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.1 mm |
| Depth | 318.1 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 6.68 kg |
| Package weight | 9.25 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 56 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS” Cancel reply
Description
QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
QNAP TS-864eU-4G 4-core 2.9 GHz 8GB RAM 2U Rackmount 8 Bay NAS
Specfication
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Processor | |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Concurrent connections | 1500 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 8 cm |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Buzzer | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 51.022 W |
| Power consumption (sleep) | 24.776 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.1 mm |
| Depth | 318.1 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 6.68 kg |
| Package weight | 9.25 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 56 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.