QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)
SKU:
TS-855EU-RP-8G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,943.05
Incl. VAT: £2,331.66
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)
SKU:
TS-855EU-RP-8G
Description
QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)
QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor model | C5125 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Share folder access right management | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | h5.0.1 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Operating system version | h5.0.1 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 78.73 W |
| Power consumption (sleep) | 54.331 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 297.4 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 8.15 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,943.05
Incl. VAT: £2,331.66
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)” Cancel reply
Description
QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black(TS-855EU-RP-8G)
QNAP TS-855EU-RP NAS Rack (2U) Intel Atom® C5125 8 GB DDR4 QuTS hero Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor model | C5125 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 5000 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Share folder access right management | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | h5.0.1 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Operating system version | h5.0.1 |
| Operating system installed | QuTS hero |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 300 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 78.73 W |
| Power consumption (sleep) | 54.331 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 297.4 mm |
| Height | 88.6 mm |
| Weight | 8.15 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Yes |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, Ubuntu 14.04, Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.