QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
SKU:
TS-432X-4G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £526.42
Incl. VAT: £631.70
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
SKU:
TS-432X-4G
Description
QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
Spcification
| Auto-rebuild | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, JBOD |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage drives installed | No |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | Alpine AL-524 |
| Processor family | Alpine |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Memory | |
|---|---|
| Flash memory | 512 MB |
| Memory slots | 1 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Network | |
|---|---|
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Fiber ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Built-in display | No |
| LED indicators | HDD, LAN, Power, Status, USB |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | Tower |
| Performance | |
|---|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Buzzer | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive |
| Backup function | Yes |
| Device class | Home & Home Office |
| Type | NAS |
| Software | |
|---|---|
| Other operating systems supported | Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2022 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operating system version | 5.1.7 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| Power supply location | External |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 4.8 kg |
| Weight | 1.99 kg |
| Height | 226.5 mm |
| Depth | 165 mm |
| Width | 170 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Number of screws | 28 |
| Power cables quantity | 1 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £526.42
Incl. VAT: £631.70
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1” Cancel reply
Description
QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
QNAP 4-bay desktop NAS – AL524 4C 2.0GHz 4GB DDR4 RAM (max 16GB) 1 x 10GbE SFP+ 2 x 2.5GbE 1 x PCIe Gen3 2 x USB 3.2 Gen1
Spcification
| Auto-rebuild | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, JBOD |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage drives installed | No |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | Alpine AL-524 |
| Processor family | Alpine |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Memory | |
|---|---|
| Flash memory | 512 MB |
| Memory slots | 1 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Network | |
|---|---|
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Fiber ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Built-in display | No |
| LED indicators | HDD, LAN, Power, Status, USB |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | Tower |
| Performance | |
|---|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Number of users | 4096 user(s) |
| Buzzer | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive |
| Backup function | Yes |
| Device class | Home & Home Office |
| Type | NAS |
| Software | |
|---|---|
| Other operating systems supported | Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 Core, Windows Server 2016, Windows Server 2022 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operating system version | 5.1.7 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| Power supply location | External |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 4.8 kg |
| Weight | 1.99 kg |
| Height | 226.5 mm |
| Depth | 165 mm |
| Width | 170 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Number of screws | 28 |
| Power cables quantity | 1 |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.