QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
SKU:
TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
SKU:
TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02
Description
QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
Specification
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Bad block scan | Yes |
| Processor | |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Processor model | Alpine AL-324 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 1 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Flash memory | 512 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt |
| Link aggregation | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| WLAN adapter supported | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Buzzer | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer 10+, Apple Safari 7+, Google Chrome |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| USB copy function | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Power consumption (typical) | 53.343 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439 mm |
| Depth | 499 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 8.12 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 28 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS” Cancel reply
Description
QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
QNAP TS-432PXU-RP-2G-RAIL-B02 4-core 1.7GHz 2GB 1U Rackmount 4 Bay NAS
Specification
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| RAID rebuild | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Bad block scan | Yes |
| Processor | |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Processor model | Alpine AL-324 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory slots | 1 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Flash memory | 512 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt |
| Link aggregation | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| WLAN adapter supported | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| LED indicators | HDD, LAN, Status |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Buzzer | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer 10+, Apple Safari 7+, Google Chrome |
| System log | Yes |
| Hot spare | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| USB copy function | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Power consumption (typical) | 53.343 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439 mm |
| Depth | 499 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 8.12 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Number of screws | 28 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-251+-2G Bgrade
In Stock
Excl. VAT: £279.58
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £335.49
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.