QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)
SKU:
TS-410E-8G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £754.02
Incl. VAT: £904.82
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)
SKU:
TS-410E-8G
Description
QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)
QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Auto-rebuild | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5″ |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J6412 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Flash memory | 4 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Passive |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| LED indicators | LAN, Power, SSD, Status |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, SSD, Status |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Performance | |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Backup button | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Passive |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 22.694 W |
| Power consumption (sleep) | 13.494 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 2.54 kg |
| Package weight | 3.73 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -45 – 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.73 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £754.02
Incl. VAT: £904.82
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)” Cancel reply
Description
QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412(TS-410E-8G)
QNAP TS-410E NAS Tower Ethernet LAN Black J6412
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Auto-rebuild | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5″ |
| RAID rebuild | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J6412 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Flash memory | 4 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Passive |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| LED indicators | LAN, Power, SSD, Status |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, SSD, Status |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Performance | |
| System log | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Backup button | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Passive |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (typical) | 22.694 W |
| Power consumption (sleep) | 13.494 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 2.54 kg |
| Package weight | 3.73 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -45 – 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.73 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-251+-2G Bgrade
In Stock
Excl. VAT: £279.58
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £335.49
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.