QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
SKU:
TS-133
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £142.46
Incl. VAT: £170.95
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
SKU:
TS-133
Description
QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | No |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 4 GB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | No |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 5 cm |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, System |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| Product colour | White |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, System |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder | CIFS/SMB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 5 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 7.32 W |
| Power consumption (sleep) | 2.74 W |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66 mm |
| Depth | 157.5 mm |
| Height | 187.4 mm |
| Weight | 608 g |
| Package weight | 1.27 kg |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.27 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £142.46
Incl. VAT: £170.95
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White” Cancel reply
Description
QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
QNAP TS-133 NAS/storage server Tower Ethernet LAN White
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | No |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 4 GB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | No |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 5 cm |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, System |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| Product colour | White |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | HDD, LAN, Status, System |
| Chassis type | Tower |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder | CIFS/SMB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 5 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 5.0.0 |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| Fan voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 7.32 W |
| Power consumption (sleep) | 2.74 W |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66 mm |
| Depth | 157.5 mm |
| Height | 187.4 mm |
| Weight | 608 g |
| Package weight | 1.27 kg |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.27 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.