TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)
SKU:
TL-SG1210P
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £72.19
Incl. VAT: £86.62
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)
SKU:
TL-SG1210P
Description
TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)
TP-Link TL-SG1210P network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £72.19
Incl. VAT: £86.62
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)” Cancel reply
Description
TP-Link network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (TL-SG1210P)
TP-Link TL-SG1210P network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: US-8-60W
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-LITE-16-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 16 |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, PoE, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 191.7 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £155.34
Incl. VAT: £186.41
Incl. VAT: £186.41
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: USW-Pro-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £367.80
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: USW-Enterprise-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £349.72
Incl. VAT: £419.66
Incl. VAT: £419.66
SKU: USW-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £436.50
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £523.80
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.