TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)
SKU:
TL-SG1008P
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £42.00
Incl. VAT: £50.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)
SKU:
TL-SG1008P
Description
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £42.00
Incl. VAT: £50.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)” Cancel reply
Description
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P (TL-SG1008P)
TP-Link 8-Port Gigabit Desktop PoE Switch TL-SG1008P
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-FLEX-MINI-3
In Stock
Excl. VAT: £66.54
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £79.85
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-LITE-16-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 16 |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, PoE, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 191.7 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £155.34
Incl. VAT: £186.41
Incl. VAT: £186.41
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: USW-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £436.50
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £523.80
SKU: USW-Pro-Max-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Throughput | 56 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £575.90
Incl. VAT: £691.08
Incl. VAT: £691.08
SKU: USW-Enterprise-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Power consumption (max) | 550 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 124 Gbit/s |
| Forwarding rate | 92.25 Mpps |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 11.5 - 52 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 95 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £595.46
Incl. VAT: £714.55
Incl. VAT: £714.55
SKU: USW-PRO-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2/L3 |
| Power consumption | 600 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switch type | Managed |
| VLAN support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 88000 Mpps |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 130.944 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP server |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 11.54 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 40 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 600 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.25 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £810.50
Incl. VAT: £972.60
Incl. VAT: £972.60
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.