TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)
SKU:
TL-SF1009P
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £42.17
Incl. VAT: £50.60
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)
SKU:
TL-SF1009P
Description
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+
Specifications
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £42.17
Incl. VAT: £50.60
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)” Cancel reply
Description
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (TL-SF1009P)
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+
Specifications
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: US-8-60W
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-LITE-8-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 8 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 163.7 mm |
| Depth | 99.6 mm |
| Height | 31.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £83.50
Incl. VAT: £100.20
Incl. VAT: £100.20
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 18000 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 48 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.8 kg |
In Stock
Excl. VAT: £227.50
Incl. VAT: £273.00
Incl. VAT: £273.00
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.