QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)
SKU:
TL-D800C
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £482.08
Incl. VAT: £578.50
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)
SKU:
TL-D800C
Description
QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)
QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 8 |
| Storage drive size | 2.5/3.5″ |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Fan fail, HDD, Link |
| Hot-swap | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Fan fail, HDD, Link |
| Fan diameter | 12 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Performance | |
| Country of origin | Taiwan |
| Noise level | 26.2 dB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.54 kg |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 417 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.13 kg |
| Width | 329.3 mm |
| Depth | 279.6 mm |
| Height | 188.2 mm |
| Package weight | 7.54 kg |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 417 mm |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £482.08
Incl. VAT: £578.50
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)” Cancel reply
Description
QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″ (TL-D800C)
QNAP TL-D800C storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black, Grey 2.5/3.5″
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 8 |
| Storage drive size | 2.5/3.5″ |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Fan fail, HDD, Link |
| Hot-swap | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Fan fail, HDD, Link |
| Fan diameter | 12 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Performance | |
| Country of origin | Taiwan |
| Noise level | 26.2 dB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.54 kg |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 417 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.13 kg |
| Width | 329.3 mm |
| Depth | 279.6 mm |
| Height | 188.2 mm |
| Package weight | 7.54 kg |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 417 mm |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: STKL2000406
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STKG2000402
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STKP18000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STLC8000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STJL1000400
In Stock
Excl. VAT: £59.35
Incl. VAT: £71.22
Incl. VAT: £71.22
SKU: STKM2000400
In Stock
Excl. VAT: £79.50
Incl. VAT: £95.40
Incl. VAT: £95.40
SKU: STKM4000400
In Stock
Excl. VAT: £120.09
Incl. VAT: £144.11
Incl. VAT: £144.11
SKU: STJL4000400
In Stock
Excl. VAT: £126.57
Incl. VAT: £151.88
Incl. VAT: £151.88
SKU: STJL5000400
In Stock
Excl. VAT: £138.47
Incl. VAT: £166.16
Incl. VAT: £166.16
SKU: STKL5000400
In Stock
Excl. VAT: £149.90
Incl. VAT: £179.88
Incl. VAT: £179.88
SKU: STKW8000400
In Stock
Excl. VAT: £209.53
Incl. VAT: £251.43
Incl. VAT: £251.43
SKU: STKP12000400
In Stock
Excl. VAT: £245.34
Incl. VAT: £294.40
Incl. VAT: £294.40
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.