TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)
SKU:
TD-W8961N
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)
SKU:
TD-W8961N
Description
TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)
TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)” Cancel reply
Description
TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router (TD-W8961N)
TP-Link 300Mbps Wireless N ADSL2+ Modem Router
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TL-WR802N
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-ER7206
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ARCHER C6 V3.2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ARCHER MR600 V3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AX55
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ARCHER GX90
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ARCHER C20
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TD-W9960
In Stock
Excl. VAT: £21.47
Incl. VAT: £25.76
Incl. VAT: £25.76
SKU: ER605
In Stock
Excl. VAT: £41.64
Incl. VAT: £49.97
Incl. VAT: £49.97
SKU: 1756500052
In Stock
Excl. VAT: £94.44
Incl. VAT: £113.33
Incl. VAT: £113.33
SKU: ER-6P
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Switching capacity | 6 Gbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Forwarding rate | 3.4 Mpps |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 6 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 5 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| DC-in jack | Yes |
| Management protocols | UNMS, CLI, SNMP, NetFlow, LLDP, NTP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Switching capacity | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | IPSEC, SNMP, SSH |
| VPN support | IPSec Site-to-Site and Remote Access OpenVPN Site-to-Site and Remote Access PPTP Remote Access L2TP Remote Access PPTP Client |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Antenna type | Not supported |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 229 mm |
| Depth | 136.5 mm |
| Height | 31.1 mm |
| Weight | 730 g |
In Stock
Excl. VAT: £158.16
Incl. VAT: £189.80
Incl. VAT: £189.80
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.