QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
SKU:
TBS-h574TX-i5-16G
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
SKU:
TBS-h574TX-i5-16G
Description
QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1340PE |
| Processor cores | 12 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Flash memory | 5000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Status, USB |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| LED indicators | Status, USB |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Reset button | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| Power consumption (typical) | 46 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2.24 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE” Cancel reply
Description
QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
QNAP TBS-H574TX-I5-16G NAS/storage server Ethernet LAN i5-1340PE
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1340PE |
| Processor cores | 12 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Flash memory | 5000 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Status, USB |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| LED indicators | Status, USB |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Reset button | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cooling | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| Power consumption (typical) | 46 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2.24 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.