TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)
SKU:
SX3008F
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £177.89
Incl. VAT: £213.47
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)
SKU:
SX3008F
Description
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £177.89
Incl. VAT: £213.47
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)” Cancel reply
Description
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch (SX3008F)
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-FLEX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 10 Gbps |
| Power consumption (max) | 46 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Product colour | White |
| Product colour | White |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Rack mounting | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 122.5 mm |
| Depth | 107.1 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 230 g |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-LITE-8-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 8 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 163.7 mm |
| Depth | 99.6 mm |
| Height | 31.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £83.50
Incl. VAT: £100.20
Incl. VAT: £100.20
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: USW-Pro-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £367.80
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.