Seagate Mobile HDD internal hard drive 1000 GB (ST1000LM035)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Seagate Mobile HDD internal hard drive 1000 GB (ST1000LM035)
Description
Seagate Mobile HDD internal hard drive 1000 GB (ST1000LM035)
Seagate Mobile HDD ST1000LM035 internal hard drive 1000 GB
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Seagate Mobile HDD internal hard drive 1000 GB (ST1000LM035)
Seagate Mobile HDD ST1000LM035 internal hard drive 1000 GB
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £108.95
Incl. VAT: £168.02
Incl. VAT: £168.99
Key Features:
| Brand | Seagate |
| Type | Internal Hard Drives |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 5 TB |
| Bytes per sector | 4096 |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| HDD number of heads | 10 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 5 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Power consumption (read) | 1.9 W |
| Power consumption (idle) | 1.1 W |
| Start-up current | 1.2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 0.7 G |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating vibration | 3.52 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Storage drive adapter included | No |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.3 mm |
| Storage drive adapter included | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
Incl. VAT: £197.40
Incl. VAT: £297.64
Incl. VAT: £669.03
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.