TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)
SKU:
SG3452
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £314.88
Incl. VAT: £377.85
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
6 In Stock
6 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)
SKU:
SG3452
Description
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £314.88
Incl. VAT: £377.85
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
6 In Stock
6 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)” Cancel reply
Description
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots (SG3452)
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: USW-Pro-24-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| IPv4 routes | 64 |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 44000 Mpps |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 88 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 65.472 Mpps |
| Number of VLANs | 1000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
In Stock
Excl. VAT: £540.50
Incl. VAT: £648.60
Incl. VAT: £648.60
SKU: USW-Pro-Max-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Throughput | 56 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £575.90
Incl. VAT: £691.08
Incl. VAT: £691.08
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.