StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m (SFP10GBTST)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £155.09
Incl. VAT: £186.11
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m (SFP10GBTST)
Description
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m (SFP10GBTST)
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m
Technical Table
Excl. VAT: £155.09
Incl. VAT: £186.11
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m (SFP10GBTST)
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transceiver Module – 10GBASE-T~MSA Uncoded SFP+ Module – 10GBASE-T – SFP to RJ45 Cat6/Cat5e – 10GE Gigabit Ethernet SFP+ – RJ-45 30m
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Network Switches |
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | DC-in jack |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ak, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 150 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 42 - 56 V |
| Authentication | Guest VLAN, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 100 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SSH, SSH-2 |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 50 - 75 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 204 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.72 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £82.14
Incl. VAT: £102.66
Incl. VAT: £116.79
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.