Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 1310 |
| Cable Type | SMF |
| Core Size (Microns) | G.652 |
| Modal Bandwidth | N/A |
| Cable Distance | 10km |
| Pull Tab Color | Blue |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 1310 |
| Cable Type | SMF |
| Core Size (Microns) | G.652 |
| Modal Bandwidth | N/A |
| Cable Distance | 10km |
| Pull Tab Color | Blue |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Description
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic
The Cisco 25GBASE SFP28 (Small Form-Factor Pluggable) lineup provides an extensive array of 25 Gigabit Ethernet connectivity solutions tailored for data center and high-performance computing network applications. These modules adhere to the SFP28 form factor standard, ensuring compatibility and ease of integration.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 1310 |
| Cable Type | SMF |
| Core Size (Microns) | G.652 |
| Modal Bandwidth | N/A |
| Cable Distance | 10km |
| Pull Tab Color | Blue |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic
The Cisco 25GBASE SFP28 (Small Form-Factor Pluggable) lineup provides an extensive array of 25 Gigabit Ethernet connectivity solutions tailored for data center and high-performance computing network applications. These modules adhere to the SFP28 form factor standard, ensuring compatibility and ease of integration.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 1310 |
| Cable Type | SMF |
| Core Size (Microns) | G.652 |
| Modal Bandwidth | N/A |
| Cable Distance | 10km |
| Pull Tab Color | Blue |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £25.45
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £43.04
Incl. VAT: £88.02
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £354.92
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.