Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic
SKU:
SFP-10/25G-CSR-S=
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 850 |
| Cable Type | MMF |
| Core Size (Microns) | 50 |
| Modal Bandwidth | 500 (OM2) 2000 (OM3) 4700 (OM4/OM5) |
| Cable Distance | 70m, 82m 300m 400m |
| Pull Tab Color | Peach |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Buy new:
Excl. VAT: £502.24
Incl. VAT: £602.69
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic
SKU:
SFP-10/25G-CSR-S=
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 850 |
| Cable Type | MMF |
| Core Size (Microns) | 50 |
| Modal Bandwidth | 500 (OM2) 2000 (OM3) 4700 (OM4/OM5) |
| Cable Distance | 70m, 82m 300m 400m |
| Pull Tab Color | Peach |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Description
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s 850 nm
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 850 |
| Cable Type | MMF |
| Core Size (Microns) | 50 |
| Modal Bandwidth | 500 (OM2) 2000 (OM3) 4700 (OM4/OM5) |
| Cable Distance | 70m, 82m 300m 400m |
| Pull Tab Color | Peach |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £502.24
Incl. VAT: £602.69
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic” Cancel reply
Description
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s 850 nm
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Connector Type | Dual LC/PC |
| Nominal Wavelength (nm) | 850 |
| Cable Type | MMF |
| Core Size (Microns) | 50 |
| Modal Bandwidth | 500 (OM2) 2000 (OM3) 4700 (OM4/OM5) |
| Cable Distance | 70m, 82m 300m 400m |
| Pull Tab Color | Peach |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Weight | 75 grams |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GLC-LH-SMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: MA-SFP-1GB-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-LX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-GSX/LCI-AE
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SM5110-SR
In Stock
Excl. VAT: £21.21
Incl. VAT: £25.45
Incl. VAT: £25.45
SKU: GLC-T-AO
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
In Stock
Excl. VAT: £32.43
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £38.92
SKU: SM5110-LR
In Stock
Excl. VAT: £35.62
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £42.74
SKU: SM5310-T
In Stock
Excl. VAT: £35.87
Incl. VAT: £43.04
Incl. VAT: £43.04
SKU: J8177D-AO
In Stock
Excl. VAT: £37.82
Incl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £45.39
SKU: AT-SPFX/2-90
In Stock
Excl. VAT: £73.35
Incl. VAT: £88.02
Incl. VAT: £88.02
SKU: AXM763-10000S
In Stock
Excl. VAT: £295.76
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £354.92
SKU: AXM761P10-10000S
In Stock
Excl. VAT: £1,401.75
Incl. VAT: £1,682.10
Incl. VAT: £1,682.10
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.