Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)
SKU:
SA3610/96TB-HAT5310
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)
SKU:
SA3610/96TB-HAT5310
Description
Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)
Synology SA3610/96TB SATA
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, F1, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor model | D-1567 |
| Processor cores | 12 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | RDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, Fibre Channel, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, F1, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 49.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Browser supported | Google Chrome Firefox Microsoft Edge Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 49.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power consumption (typical) | 137.54 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 724 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 1 |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)” Cancel reply
Description
Synology SA3610/96TB SATA (SA3610/96TB-HAT5310)
Synology SA3610/96TB SATA
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, F1, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor model | D-1567 |
| Processor cores | 12 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | RDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, Fibre Channel, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, F1, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 49.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Browser supported | Google Chrome Firefox Microsoft Edge Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 49.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power consumption (typical) | 137.54 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 724 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 1 |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.