TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)
SKU:
RUTX09000400
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)
SKU:
RUTX09000400
Description
TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)
TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE-A |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Grey |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Mobile network | |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Number of simultaneous SIM cards | 2 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE-A |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | Yes |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, SNMP, SSH |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| GPS (satellite) | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 9 – 50 V |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 455 g |
| Width | 115 mm |
| Depth | 95.1 mm |
| Height | 44.2 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)” Cancel reply
Description
TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router (RUTX09000400)
TELTONIKA RUTX09 Industrial 4G LTE CAT 6 Dual SIM Cellular Wireless Router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE-A |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Grey |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Mobile network | |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Number of simultaneous SIM cards | 2 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE-A |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | Yes |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, SNMP, SSH |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| GPS (satellite) | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 9 – 50 V |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 455 g |
| Width | 115 mm |
| Depth | 95.1 mm |
| Height | 44.2 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
SKU: ATLGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £255.50
Incl. VAT: £306.60
Incl. VAT: £306.60
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.