Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)
SKU:
RS3621XS+
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £3,946.97
Incl. VAT: £4,736.37
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)
SKU:
RS3621XS+
Description
Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)
Buy RS3621xs+ NAS With Storage
SKU: RS3621XS+/192TB-HAT5300
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/216TB-HAT5310
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/48TB-HAT5300
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/96TB-HAT5310
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/144TB-HAT5300
Get Instant Price
Synology RackStation RS3621XS+ NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5, 6 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| On-board graphics card model | Not available |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor model | D-1541 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5, 6 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Noise level | 50.2 dB |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Noise level | 50.2 dB |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 72.76 W |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 142.5 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 724 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging content | |
| Power cables quantity | 2 |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Embedded options available | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM EAC CCC KC UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £3,946.97
Incl. VAT: £4,736.37
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)” Cancel reply
Description
Synology RackStation NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541 (RS3621XS+)
Buy RS3621xs+ NAS With Storage
SKU: RS3621XS+/192TB-HAT5300
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/216TB-HAT5310
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/48TB-HAT5300
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/96TB-HAT5310
Get Instant Price
SKU: RS3621XS+/144TB-HAT5300
Get Instant Price
Synology RackStation RS3621XS+ NAS/storage server Rack (2U) Ethernet LAN Black D-1541
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5, 6 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| On-board graphics card model | Not available |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor model | D-1541 |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 5, 6 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Noise level | 50.2 dB |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Performance | |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Noise level | 50.2 dB |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 72.76 W |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 142.5 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 724 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Packaging content | |
| Power cables quantity | 2 |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Embedded options available | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM EAC CCC KC UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.