Synology RackStation RS2821RP+ NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN Black V1500B (RS2821RP+)
SKU:
RS2821RP+
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Thursday, May 28
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Thursday, May 28
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Synology RackStation RS2821RP+ NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN Black V1500B (RS2821RP+)” Cancel reply
Description
Synology RackStation RS2821RP+ NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN Black V1500B (RS2821RP+)
Synology RackStation RS2821RP+ NAS/storage server Rack (3U) Ethernet LAN Black V1500B
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 16 |
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Flash memory | 4000 MB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Product colour | Black |
| Noise level | 53.5 dB |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| System log | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 53.5 dB |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 49.57 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 97.54 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 656.5 mm |
| Height | 132.3 mm |
| Weight | 17.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 2 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI EAC CCC KC UL VCCI RCM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | FCC CE BSMI EAC CCC KC UL VCCI RCM |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: STLC12000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STKB1000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STKK8000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STKP18000400
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: STJL1000400
In Stock
Excl. VAT: £75.56
Incl. VAT: £90.67
Incl. VAT: £90.67
SKU: STJL2000400
In Stock
Excl. VAT: £86.01
Incl. VAT: £103.21
Incl. VAT: £103.21
SKU: STKM5000400
In Stock
Excl. VAT: £139.91
Incl. VAT: £167.89
Incl. VAT: £167.89
SKU: STKP8000400
In Stock
Excl. VAT: £198.60
Incl. VAT: £238.31
Incl. VAT: £238.31
SKU: STKW8000400
In Stock
Excl. VAT: £247.47
Incl. VAT: £296.96
Incl. VAT: £296.96
SKU: STKP12000400
In Stock
Excl. VAT: £251.94
Incl. VAT: £302.32
Incl. VAT: £302.32
SKU: STKP10000400
In Stock
Excl. VAT: £283.43
Incl. VAT: £340.12
Incl. VAT: £340.12
SKU: STLC20000400
In Stock
Excl. VAT: £485.82
Incl. VAT: £582.99
Incl. VAT: £582.99
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.