Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)
SKU:
RS2423RP+/48TB-HAT5300
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)
SKU:
RS2423RP+/48TB-HAT5300
Description
Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)
Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 48 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1780B |
| Processor cores | 4 |
| L3 cache | 3 MB |
| L2 cache | 2 MB |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Concurrent connections | 2000 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | UL ECOLOGO |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder | SMB/NFS/AFP/FTP |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 42.33 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 350 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 114.86 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 578 mm |
| Height | 88 mm |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | UL ECOLOGO |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)” Cancel reply
Description
Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)(RS2423RP+/48TB-HAT5300)
Synology RackStation RS2423RP+ NAS Rack (2U)
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 48 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1780B |
| Processor cores | 4 |
| L3 cache | 3 MB |
| L2 cache | 2 MB |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Concurrent connections | 2000 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | UL ECOLOGO |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder | SMB/NFS/AFP/FTP |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 42.33 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 350 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 114.86 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 578 mm |
| Height | 88 mm |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | UL ECOLOGO |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.