Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)
SKU:
RS2423RP+/48TB-HAT3300
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)
SKU:
RS2423RP+/48TB-HAT3300
Description
Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)
Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1780B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Browser supported | Google Chrome Firefox Microsoft Edge Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 350 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 114.86 W |
| External power adapter | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 578 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 11.9 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| External power adapter | No |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | FCC BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)” Cancel reply
Description
Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay (RS2423RP+/48TB-HAT3300)
Synology RS2423RP+/48TB-HAT3300 12 bay
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1780B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Browser supported | Google Chrome Firefox Microsoft Edge Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 56.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Security | |
| Security algorithms | AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 7.1.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 350 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 114.86 W |
| External power adapter | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 578 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 11.9 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| External power adapter | No |
| Cables included | AC |
| Power cables quantity | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | FCC BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.