Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)
SKU:
RR-S4KK-25SN-R1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)
SKU:
RR-S4KK-25SN-R1
Description
Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)
Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 690 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.61 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan noise level (max) | 32.8 dB |
| Fan’s mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.61 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Safety current | 0.3 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Power consumption (typical) | 2.4 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Width | 74 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 152 mm |
| Other features | |
| Safety current | 0.3 Ah |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)” Cancel reply
Description
Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm (RR-S4KK-25SN-R1)
Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 690 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.61 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan noise level (max) | 32.8 dB |
| Fan’s mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.61 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Safety current | 0.3 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Power consumption (typical) | 2.4 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Width | 74 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 152 mm |
| Other features | |
| Safety current | 0.3 Ah |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 100-000000323
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000057
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-506194
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-506189
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-300000077
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: QUICK-MOUNT
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000031MPK
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000081
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000031AWOF
In Stock
Excl. VAT: £95.73
Incl. VAT: £114.87
Incl. VAT: £114.87
SKU: 100-000000049
In Stock
Excl. VAT: £274.16
Incl. VAT: £328.99
Incl. VAT: £328.99
SKU: 100-506085
In Stock
Excl. VAT: £354.80
Incl. VAT: £425.76
Incl. VAT: £425.76
SKU: 100-000000339
In Stock
Excl. VAT: £358.11
Incl. VAT: £429.74
Incl. VAT: £429.74
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.