Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)
SKU:
MX5503-KE
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)
SKU:
MX5503-KE
Description
Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)
Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual€‘Band System, 3-pack
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)” Cancel reply
Description
Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual??Band System, 3-pack (MX5503-KE)
Linksys AX5400 Whole Home Mesh WiFi 6 Dual€‘Band System, 3-pack
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AM-5AC22-45
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AMO-3G12
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AMO-5G13
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ETH-SP-G2
In Stock
Get Instant Price
SKU: ACB-AC
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.83 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 87.8 mm |
| Depth | 89.2 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 89.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
In Stock
Excl. VAT: £55.13
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £66.16
SKU: AF-5G23-S45
In Stock
Excl. VAT: £71.29
Incl. VAT: £85.55
Incl. VAT: £85.55
SKU: AF-5G30-S45
In Stock
Excl. VAT: £97.32
Incl. VAT: £116.79
Incl. VAT: £116.79
SKU: AFI-ALN
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: ES-24-250W
In Stock
Excl. VAT: £284.34
Incl. VAT: £341.21
Incl. VAT: £341.21
SKU: AF-5XHD
In Stock
Excl. VAT: £294.60
Incl. VAT: £353.52
Incl. VAT: £353.52
SKU: AF60-XR
In Stock
Excl. VAT: £658.90
Incl. VAT: £790.68
Incl. VAT: £790.68
SKU: ER-8-XG
In Stock
Excl. VAT: £1,097.88
Incl. VAT: £1,317.46
Incl. VAT: £1,317.46
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.