Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
SKU:
MS250-48FP-HW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
SKU:
MS250-48FP-HW
Description
Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
Product Description
Cisco – MS250-48FP-HW – Meraki MS Series MS250-48FP 48 x Ports PoE+ 10/100/1000Base-T + 4 x Ports SFP+ 2 x Ports Stacking 1U Rack-mountable Layer 3 Managed Stackable Gigabit Ethernet Network Switch
Product Condition:New
Specification
General Information
Product Series
MS250
Model
MS250-24
Product Type
Layer 3 Switch
Interface/Ports
Quantity of Fixed Ports/Expansion Slots
30
Quantity of Network Ports
24
Quantity of Expansion Slots
4
Expansion Slots Details
SFP+
Quantity of SFP+ Slots
4
Fixed Ports/Expansion Slot Details
- 24 x Gigabit Ethernet Network,PoE+
- 4 x 10 Gigabit Ethernet SFP+
- 2 x Gigabit Ethernet Stack
Media & Performance
Ethernet Standard
Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet
Media Standard
Optical Fiber,Twisted Pair
Technology Standard
10/100/1000Base-T,10GBase-X
Supported Layer Standard
3
Manageable
Yes
Physical Characteristics
Height
4.38 cm
Width
48.46 cm
Depth
41.6 cm
Form Factor
Rack-mountable
Supported Rack
1U
Miscellaneous
Compliance Standards
FCC,RoHS
Assembly Required
Yes
Eco Friendly
Yes
Source of Power
Power Supply
Redundant Source of Power
Yes
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW” Cancel reply
Description
Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
Meraki MS250 48-Port GbE PoE+ Switch | MS250-48FP-HW
Product Description
Cisco – MS250-48FP-HW – Meraki MS Series MS250-48FP 48 x Ports PoE+ 10/100/1000Base-T + 4 x Ports SFP+ 2 x Ports Stacking 1U Rack-mountable Layer 3 Managed Stackable Gigabit Ethernet Network Switch
Product Condition:New
Specification
General Information
Product Series
MS250
Model
MS250-24
Product Type
Layer 3 Switch
Interface/Ports
Quantity of Fixed Ports/Expansion Slots
30
Quantity of Network Ports
24
Quantity of Expansion Slots
4
Expansion Slots Details
SFP+
Quantity of SFP+ Slots
4
Fixed Ports/Expansion Slot Details
- 24 x Gigabit Ethernet Network,PoE+
- 4 x 10 Gigabit Ethernet SFP+
- 2 x Gigabit Ethernet Stack
Media & Performance
Ethernet Standard
Gigabit Ethernet,10 Gigabit Ethernet
Media Standard
Optical Fiber,Twisted Pair
Technology Standard
10/100/1000Base-T,10GBase-X
Supported Layer Standard
3
Manageable
Yes
Physical Characteristics
Height
4.38 cm
Width
48.46 cm
Depth
41.6 cm
Form Factor
Rack-mountable
Supported Rack
1U
Miscellaneous
Compliance Standards
FCC,RoHS
Assembly Required
Yes
Eco Friendly
Yes
Source of Power
Power Supply
Redundant Source of Power
Yes
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: USW-FLEX-MINI-3
In Stock
Excl. VAT: £66.54
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £79.85
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: USW-Pro-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £367.80
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 167 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 820 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 341.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | System |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £1,039.50
Incl. VAT: £1,247.40
Incl. VAT: £1,247.40
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.