Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence(MS130-48-HW)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence(MS130-48-HW)
Description
Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence(MS130-48-HW)
Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence
Specifications
Ports
1GbE RJ45 Ports
- 48
1G SFP Ports
- 4
Dedicated Management Interface Port
- 1
Power
Power Input
- 100-240V~, 1.5-0.85A, 50-60Hz
Power Load (idle/max)
- 28W/28W
Environmental
Operating Temperature
- 0°C – 45°C (32°F – 113°F)
Storage and Transportation Temperature
- -20°C – 70°C (-4°F – 158°F)
Humidity
- 5% to 95%
Other
Mounting
- Integrated 1U Rack Mount
Switching Capacity
- 104 Gbps
Power Supply
- Fixed Internal
Fan Operation
- Fanless
MTBF at 25°C (in hours)
- 425,296
Physical
Dimensions
- 4.4 x 44 x 25 cm (1.73 x 17.32 x 10 in.)
Weight
- 3.69 kg (8.14 lb.)
Package Contents
- 1 x Meraki MS130-48 48-Port Access Switch
- 1 x 5-Year Enterprise Edition Licence (electronic delivery)
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence(MS130-48-HW)
Meraki MS130-48 48-Port Cloud Managed GbE Access Switch w/ 4 x 1G SFP Ports & 5-Year Enterprise Licence
Specifications
Ports
1GbE RJ45 Ports
- 48
1G SFP Ports
- 4
Dedicated Management Interface Port
- 1
Power
Power Input
- 100-240V~, 1.5-0.85A, 50-60Hz
Power Load (idle/max)
- 28W/28W
Environmental
Operating Temperature
- 0°C – 45°C (32°F – 113°F)
Storage and Transportation Temperature
- -20°C – 70°C (-4°F – 158°F)
Humidity
- 5% to 95%
Other
Mounting
- Integrated 1U Rack Mount
Switching Capacity
- 104 Gbps
Power Supply
- Fixed Internal
Fan Operation
- Fanless
MTBF at 25°C (in hours)
- 425,296
Physical
Dimensions
- 4.4 x 44 x 25 cm (1.73 x 17.32 x 10 in.)
Weight
- 3.69 kg (8.14 lb.)
Package Contents
- 1 x Meraki MS130-48 48-Port Access Switch
- 1 x 5-Year Enterprise Edition Licence (electronic delivery)
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Power consumption (max) | 364 W |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 160 Gbit/s |
| Forwarding rate | 119.04 Mpps |
| Throughput | 80 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | System |
| Housing material | Galvanized steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | System |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.65 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
Available on Backorder
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £130.04
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £350.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
Incl. VAT: £419.66
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 8 |
| Power consumption | 60 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| VLAN support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| IGMP proxy | Yes |
| Throughput | 5 Gbit/s |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Stackable | No |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 0.083333333 |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Sustainability compliance | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
Incl. VAT: £538.20
Incl. VAT: £1,049.40
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.