Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Description
Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Specifications
Ports
1GbE RJ45 Ports
- 18
Multi-GbE RJ45 Ports
- 6 x 2.5GbE
10G SFP+ Ports
- 4
Dedicated Management Interface Port
- 1
PoE
PoE Type
- 802.3at
PoE Port Budget
- 30W
PoE Switch Budget
- 370W
Power
Power Input
- 100-240V~, 8A-4A, 50-60Hz
Power Load (idle/max)
- 50W/421W
Environmental
Operating Temperature
- 0°C – 45°C (32°F – 113°F)
Storage and Transportation Temperature
- -20°C – 70°C (-4°F – 158°F)
Humidity
- 5% to 95%
Other
Mounting
- Integrated 1U Rack Mount
Switching Capacity
- 146 Gbps
Power Supply
- Fixed Internal
Fan Operation
- Fixed Internal
MTBF at 25°C (in hours)
- 677,546
Physical
Dimensions
- 4.4 x 44 x 25 cm (1.73 x 17.32 x 10 in.)
Weight
- 4.25 kg (9.37 lb.)
Package Contents
- 1 x MS130-24X Access Switch
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Meraki MS130 18x1G / 6×2.5 Port PoE+ Switch + 4 x SFP+ | MS130-24X-HW
Specifications
Ports
1GbE RJ45 Ports
- 18
Multi-GbE RJ45 Ports
- 6 x 2.5GbE
10G SFP+ Ports
- 4
Dedicated Management Interface Port
- 1
PoE
PoE Type
- 802.3at
PoE Port Budget
- 30W
PoE Switch Budget
- 370W
Power
Power Input
- 100-240V~, 8A-4A, 50-60Hz
Power Load (idle/max)
- 50W/421W
Environmental
Operating Temperature
- 0°C – 45°C (32°F – 113°F)
Storage and Transportation Temperature
- -20°C – 70°C (-4°F – 158°F)
Humidity
- 5% to 95%
Other
Mounting
- Integrated 1U Rack Mount
Switching Capacity
- 146 Gbps
Power Supply
- Fixed Internal
Fan Operation
- Fixed Internal
MTBF at 25°C (in hours)
- 677,546
Physical
Dimensions
- 4.4 x 44 x 25 cm (1.73 x 17.32 x 10 in.)
Weight
- 4.25 kg (9.37 lb.)
Package Contents
- 1 x MS130-24X Access Switch
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 10 Gbps |
| Power consumption (max) | 46 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Product colour | White |
| Product colour | White |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Rack mounting | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 122.5 mm |
| Depth | 107.1 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 230 g |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Power consumption (max) | 364 W |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 160 Gbit/s |
| Forwarding rate | 119.04 Mpps |
| Throughput | 80 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | System |
| Housing material | Galvanized steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | System |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.65 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £350.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £367.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
Incl. VAT: £369.03
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £1,049.40
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.