Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Description
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Description
Performance-critical wireless LANs
High-density environments
Hardware features
4 radios: 2.4 GHz, 5 GHz, dual-band
Embedded WIDS/WIPS and Bluetooth
8-stream UL/DL MU-MIMO 802.11ax
1 × 5 Gbps Multigigabit Ethernet port
PoE: 802.3at
AC adapter available
Cloud management
Network-wide visibility and control
Self-provisioning for rapid deployment
Automatic reporting
Seamless firmware updates
Enterprise security
802.1X and native Active Directory integration
Air Marshal: Real-time WIPS with forensics
Stateful Layer 3-7 firewall
Identity-based group policies
Built-in antivirus scan (NAC)
Built-in Umbrella DNS Security*
Adaptive Policy automated segmentation**
Guest access
1-click secure guest access
Guest isolation firewall
Customizable splash pages
Integrated Facebook login
RF optimization
Dual-concurrent radios with MU-MIMO support
Radios optimized for rate-vs-range performance
Third radio dedicated to security and RF management
Built-in real-time RF spectrum view
Cloud-based automatic RF optimization
Layer 7 traffic shaping
Classifies hundreds of applications
Create per-application bandwidth limits
Prioritize productivity apps
Restrict or block recreational traffic
Presence location analytics
Measure visitor capture rate, visit length, and repeat visit rate
Measure visitor trends over time and compare performance across locations
Device management
Create device-specific firewall rules
Monitor and track device inventory
Deploy applications and enforce security settings
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 1024-QAM |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 22 W |
| AC input voltage | 12 V |
| Design | |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140.8 mm |
| Depth | 44.7 mm |
| Height | 326 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Cisco Meraki MR56-HW wireless access point White
Description
Performance-critical wireless LANs
High-density environments
Hardware features
4 radios: 2.4 GHz, 5 GHz, dual-band
Embedded WIDS/WIPS and Bluetooth
8-stream UL/DL MU-MIMO 802.11ax
1 × 5 Gbps Multigigabit Ethernet port
PoE: 802.3at
AC adapter available
Cloud management
Network-wide visibility and control
Self-provisioning for rapid deployment
Automatic reporting
Seamless firmware updates
Enterprise security
802.1X and native Active Directory integration
Air Marshal: Real-time WIPS with forensics
Stateful Layer 3-7 firewall
Identity-based group policies
Built-in antivirus scan (NAC)
Built-in Umbrella DNS Security*
Adaptive Policy automated segmentation**
Guest access
1-click secure guest access
Guest isolation firewall
Customizable splash pages
Integrated Facebook login
RF optimization
Dual-concurrent radios with MU-MIMO support
Radios optimized for rate-vs-range performance
Third radio dedicated to security and RF management
Built-in real-time RF spectrum view
Cloud-based automatic RF optimization
Layer 7 traffic shaping
Classifies hundreds of applications
Create per-application bandwidth limits
Prioritize productivity apps
Restrict or block recreational traffic
Presence location analytics
Measure visitor capture rate, visit length, and repeat visit rate
Measure visitor trends over time and compare performance across locations
Device management
Create device-specific firewall rules
Monitor and track device inventory
Deploy applications and enforce security settings
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 1024-QAM |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 22 W |
| AC input voltage | 12 V |
| Design | |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140.8 mm |
| Depth | 44.7 mm |
| Height | 326 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £54.58
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
Incl. VAT: £74.15
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 17 W |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 700 g |
Incl. VAT: £280.60
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.