HPE Aruba 7210 (RW) Controller – Network management device (JW743A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| Number of users | 16384 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 2000 Mbit/s |
| WLAN channel features | WLAN channel management |
| RS-232 interface | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 29.16 A |
| Power supply | 350 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input current | 5 – 2.5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of virtual APs (VAPs) | 4096 |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Weight | 7.45 kg |
| Height | 44 mm |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE Aruba 7210 (RW) Controller – Network management device (JW743A)
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| Number of users | 16384 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 2000 Mbit/s |
| WLAN channel features | WLAN channel management |
| RS-232 interface | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 29.16 A |
| Power supply | 350 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input current | 5 – 2.5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of virtual APs (VAPs) | 4096 |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Weight | 7.45 kg |
| Height | 44 mm |
Description
HPE Aruba 7210 (RW) Controller – Network management device (JW743A)
Aruba 7200 Series Mobility Controllers enhance WLAN performance for high performance, high density enterprise requirements. The 7200 Series centralizes all control functionality for individual Aruba access points (APs) to improve AP utilization, security, and client roaming. Ideally suited for large campuses and high density environments, the 7200 Series can be deployed using Zero Touch Provisioning (ZTP) to simplify deployment.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| Number of users | 16384 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 2000 Mbit/s |
| WLAN channel features | WLAN channel management |
| RS-232 interface | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 29.16 A |
| Power supply | 350 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input current | 5 – 2.5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of virtual APs (VAPs) | 4096 |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Weight | 7.45 kg |
| Height | 44 mm |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE Aruba 7210 (RW) Controller – Network management device (JW743A)
Aruba 7200 Series Mobility Controllers enhance WLAN performance for high performance, high density enterprise requirements. The 7200 Series centralizes all control functionality for individual Aruba access points (APs) to improve AP utilization, security, and client roaming. Ideally suited for large campuses and high density environments, the 7200 Series can be deployed using Zero Touch Provisioning (ZTP) to simplify deployment.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| Number of users | 16384 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000,100000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 2000 Mbit/s |
| WLAN channel features | WLAN channel management |
| RS-232 interface | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 29.16 A |
| Power supply | 350 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input current | 5 – 2.5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of virtual APs (VAPs) | 4096 |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Weight | 7.45 kg |
| Height | 44 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Mounting type | Pole mount, wall mount |
| Product colour | Black |
| Power Consumption | 14 W |
| Device Type | Network surveillance camera - pan / tilt / zoom - outdoor - tamper-resistant / weatherproof |
| Audio | Yes: built-in microphone |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 9 cm x 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Camera | Colour - Day&Night |
| Optical Zoom | 2 x |
| Max Resolution | 2688 x 1512 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Optical Sensor Type | CMOS - 1/2.7" - 5 MP |
| Focal Length Control | Motorized zoom |
| Focal Length | 3.42 mm - 6.85 mm |
| Lens Iris | F/1.85-2.4 |
| Panning Range (degree) | 350 |
| Tilting Range (degree) | 100 |
| Interfaces | Ethernet 10Base-T/100Base-T |
| Voltage | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Environmental Parameters (operating) | -30 °C - 45 °C; 0 - 90% (non-condensing) relative humidity |
| Device Type | Network surveillance camera |
| Audio Support | Yes: built-in microphone |
| Camera Mount Type | Pole mount, wall mount |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Height | 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Max Digital Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Infrared LEDs | Yes |
| Infrared Distance | 20 m |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Power Requirements | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Power Device | 14 Watt |
Incl. VAT: £245.24
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.