Aruba 7030 (RW) network management device 8000 Mbit/s Ethernet LAN(JW686A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Ports | 8 |
| Port Type | 10/100/1000BASE-T/1GBASE-X SFP |
| Access Points Supported | 64 |
| Client Devices Supported | 4000 |
| Controller Type | Network Management Controller |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Power Supply | Dual Power Supplies |
| Power Consumption | 80W |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Dimensions | 17.4 x 14.6 x 1.75 inches |
| Management | Aruba AirWave Network Management |
| Network Interfaces | 8x 10/100/1000BASE-T |
| 1x SFP for 1GBASE-X | |
| Mounting Options | Rack Mountable |
| Firmware | ArubaOS 8.x |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Aruba 7030 (RW) network management device 8000 Mbit/s Ethernet LAN(JW686A)
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Ports | 8 |
| Port Type | 10/100/1000BASE-T/1GBASE-X SFP |
| Access Points Supported | 64 |
| Client Devices Supported | 4000 |
| Controller Type | Network Management Controller |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Power Supply | Dual Power Supplies |
| Power Consumption | 80W |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Dimensions | 17.4 x 14.6 x 1.75 inches |
| Management | Aruba AirWave Network Management |
| Network Interfaces | 8x 10/100/1000BASE-T |
| 1x SFP for 1GBASE-X | |
| Mounting Options | Rack Mountable |
| Firmware | ArubaOS 8.x |
Description
Aruba 7030 (RW) network management device 8000 Mbit/s Ethernet LAN(JW686A)
Aruba’s JW686A is a high-performing, scalable network controller designed for enterprise environments. It offers seamless connectivity, managing up to 64 Access Points (APs) and 4,000 clients. Ideal for IT professionals and businesses needing reliable, high-capacity network management.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Ports | 8 |
| Port Type | 10/100/1000BASE-T/1GBASE-X SFP |
| Access Points Supported | 64 |
| Client Devices Supported | 4000 |
| Controller Type | Network Management Controller |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Power Supply | Dual Power Supplies |
| Power Consumption | 80W |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Dimensions | 17.4 x 14.6 x 1.75 inches |
| Management | Aruba AirWave Network Management |
| Network Interfaces | 8x 10/100/1000BASE-T |
| 1x SFP for 1GBASE-X | |
| Mounting Options | Rack Mountable |
| Firmware | ArubaOS 8.x |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Aruba 7030 (RW) network management device 8000 Mbit/s Ethernet LAN(JW686A)
Aruba’s JW686A is a high-performing, scalable network controller designed for enterprise environments. It offers seamless connectivity, managing up to 64 Access Points (APs) and 4,000 clients. Ideal for IT professionals and businesses needing reliable, high-capacity network management.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Ports | 8 |
| Port Type | 10/100/1000BASE-T/1GBASE-X SFP |
| Access Points Supported | 64 |
| Client Devices Supported | 4000 |
| Controller Type | Network Management Controller |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Power Supply | Dual Power Supplies |
| Power Consumption | 80W |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Dimensions | 17.4 x 14.6 x 1.75 inches |
| Management | Aruba AirWave Network Management |
| Network Interfaces | 8x 10/100/1000BASE-T |
| 1x SFP for 1GBASE-X | |
| Mounting Options | Rack Mountable |
| Firmware | ArubaOS 8.x |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Mounting type | Pole mount, wall mount |
| Product colour | Black |
| Power Consumption | 14 W |
| Device Type | Network surveillance camera - pan / tilt / zoom - outdoor - tamper-resistant / weatherproof |
| Audio | Yes: built-in microphone |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 9 cm x 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Camera | Colour - Day&Night |
| Optical Zoom | 2 x |
| Max Resolution | 2688 x 1512 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Optical Sensor Type | CMOS - 1/2.7" - 5 MP |
| Focal Length Control | Motorized zoom |
| Focal Length | 3.42 mm - 6.85 mm |
| Lens Iris | F/1.85-2.4 |
| Panning Range (degree) | 350 |
| Tilting Range (degree) | 100 |
| Interfaces | Ethernet 10Base-T/100Base-T |
| Voltage | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Environmental Parameters (operating) | -30 °C - 45 °C; 0 - 90% (non-condensing) relative humidity |
| Device Type | Network surveillance camera |
| Audio Support | Yes: built-in microphone |
| Camera Mount Type | Pole mount, wall mount |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Height | 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Max Digital Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Infrared LEDs | Yes |
| Infrared Distance | 20 m |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Power Requirements | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Power Device | 14 Watt |
Incl. VAT: £245.24
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.