HPE Aruba Networking 7010 (RW) network management device (JW678A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Firewall throughput | 4000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 318 mm |
| Depth | 337 mm |
| Height | 44 mm |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE Aruba Networking 7010 (RW) network management device (JW678A)
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Firewall throughput | 4000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 318 mm |
| Depth | 337 mm |
| Height | 44 mm |
Description
HPE Aruba Networking 7010 (RW) network management device (JW678A)
The 7000 Series Mobility Controller running ArubaOS delivers industry-leading network services that maximize Wi-Fi performance, ensure seamless roaming, and extends secure VPN access for Remote APs, Instant APs and VIA VPN clients.
The 7000 Series also serves as the key policy enforcement agent within the Dynamic Segmentation solution. Enforcement is accomplished through an industry-first user firewall (PEF), built-in Layer 7 application visibility and control, and web content filtering (WebCC).
As part of a controller cluster managed by Aruba’s Mobility Master, the 7000 Series can take advantage of the full ArubaOS feature set, including centralized configuration hierarchy, AI-powered AirMatch, live firmware upgrades and secure multi-tenant SSID segmentation (MultiZone).
With support for up to 64 access points (APs), 24 Ethernet ports, and multiple WAN connections, the 7000 Series can provide up to 6 Gbps of firewall throughput—plenty of capacity for the most demanding distributed enterprise environments.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Firewall throughput | 4000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 318 mm |
| Depth | 337 mm |
| Height | 44 mm |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE Aruba Networking 7010 (RW) network management device (JW678A)
The 7000 Series Mobility Controller running ArubaOS delivers industry-leading network services that maximize Wi-Fi performance, ensure seamless roaming, and extends secure VPN access for Remote APs, Instant APs and VIA VPN clients.
The 7000 Series also serves as the key policy enforcement agent within the Dynamic Segmentation solution. Enforcement is accomplished through an industry-first user firewall (PEF), built-in Layer 7 application visibility and control, and web content filtering (WebCC).
As part of a controller cluster managed by Aruba’s Mobility Master, the 7000 Series can take advantage of the full ArubaOS feature set, including centralized configuration hierarchy, AI-powered AirMatch, live firmware upgrades and secure multi-tenant SSID segmentation (MultiZone).
With support for up to 64 access points (APs), 24 Ethernet ports, and multiple WAN connections, the 7000 Series can provide up to 6 Gbps of firewall throughput—plenty of capacity for the most demanding distributed enterprise environments.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Management Devices |
| Firewall throughput | 4000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 318 mm |
| Depth | 337 mm |
| Height | 44 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Mounting type | Pole mount, wall mount |
| Product colour | Black |
| Power Consumption | 14 W |
| Device Type | Network surveillance camera - pan / tilt / zoom - outdoor - tamper-resistant / weatherproof |
| Audio | Yes: built-in microphone |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 9 cm x 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Camera | Colour - Day&Night |
| Optical Zoom | 2 x |
| Max Resolution | 2688 x 1512 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Optical Sensor Type | CMOS - 1/2.7" - 5 MP |
| Focal Length Control | Motorized zoom |
| Focal Length | 3.42 mm - 6.85 mm |
| Lens Iris | F/1.85-2.4 |
| Panning Range (degree) | 350 |
| Tilting Range (degree) | 100 |
| Interfaces | Ethernet 10Base-T/100Base-T |
| Voltage | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Environmental Parameters (operating) | -30 °C - 45 °C; 0 - 90% (non-condensing) relative humidity |
| Device Type | Network surveillance camera |
| Audio Support | Yes: built-in microphone |
| Camera Mount Type | Pole mount, wall mount |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Height | 15.25 cm |
| Weight | 580 g |
| Max Digital Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Motion Detection | Yes |
| Video Modes | 2K |
| Infrared LEDs | Yes |
| Infrared Distance | 20 m |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | Reset button, People Detection, Vehicle Detection, animal detection, Colour Night Vision, LED lamp, People Tracking |
| Power Requirements | DC 37 - 57 V / PoE+ |
| Power Device | 14 Watt |
Incl. VAT: £245.24
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.