HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit
SKU:
JW053A
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit
SKU:
JW053A
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
Description
HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit
HPE Aruba Networking 270 Series Access Point Short Mount Kit. Compatibility: 270 Series, Product colour: White. Quantity per pack: 1 pc(s)
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
Reviews (0)
Be the first to review “HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit” Cancel reply
Description
HPE Aruba JW053A Series AP-270 Outdoor Pole/Wall Short Mount Kit
HPE Aruba Networking 270 Series Access Point Short Mount Kit. Compatibility: 270 Series, Product colour: White. Quantity per pack: 1 pc(s)
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: R3V60A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: R3J19A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Width | 142 mm |
| Depth | 0 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 208.7 g |
In Stock
Get Instant Price
SKU: R3J18A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Width | 18 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 158.8 g |
In Stock
Get Instant Price
SKU: UACC-U7-PRO-WALL-TS
In Stock
Excl. VAT: £29.46
Incl. VAT: £35.36
Incl. VAT: £35.36
SKU: JW055A
In Stock
Excl. VAT: £45.43
Incl. VAT: £54.51
Incl. VAT: £54.51
SKU: NSM5-Kit
In Stock
Excl. VAT: £125.44
Incl. VAT: £150.53
Incl. VAT: £150.53
SKU: U7-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 14 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| WiFi Standard | wifi 7 |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Spatial streams | 5 |
| Coverage area | 160 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 26 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 27 dBmW |
| Security algorithms | PPSK, TLS |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 42.5 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
In Stock
Excl. VAT: £145.00
Incl. VAT: £174.00
Incl. VAT: £174.00
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.