HPE Aruba J9990A 20-port PoE+ network switch Modules
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Buy new:
Excl. VAT: £1,359.42
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE Aruba J9990A 20-port PoE+ network switch Modules
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Description
HPE Aruba J9990A 20-port PoE+ network switch Modules
HPE Aruba Networking 20-port 10/100/1000BASE-T PoE+ / 4-port 1G/10GbE SFP+ MACsec v3 zl2 Module. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Copper ethernet cabling technology: 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T. Width: 261.6 mm, Depth: 206.5 mm, Height: 44.5 mm
The J9990A is an HPE Aruba 20-port Gigabit Ethernet PoE+ v3 zl2 Module designed for use in Aruba 5400R zl2 series modular switches.
Key Details
-
Type: Expansion module (not a standalone switch)
-
Ports:
-
20 × 10/100/1000 RJ-45 ports
-
4 × SFP+ uplink ports (1Gb/10Gb capable)
-
-
PoE Support: Yes (PoE+) for powering devices like IP phones, cameras, and access points
-
Compatibility: Fits into Aruba 5400R zl2 chassis switches
-
Function: Adds extra high-speed ports and power capability to the main switch
Purpose
This module is used to expand the capacity of a modular enterprise switch by:
-
Increasing the number of network connections
-
Providing power over Ethernet to connected devices
-
Enabling high-speed uplinks to the network backbone
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Excl. VAT: £1,359.42
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE Aruba J9990A 20-port PoE+ network switch Modules
HPE Aruba Networking 20-port 10/100/1000BASE-T PoE+ / 4-port 1G/10GbE SFP+ MACsec v3 zl2 Module. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Copper ethernet cabling technology: 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T. Width: 261.6 mm, Depth: 206.5 mm, Height: 44.5 mm
The J9990A is an HPE Aruba 20-port Gigabit Ethernet PoE+ v3 zl2 Module designed for use in Aruba 5400R zl2 series modular switches.
Key Details
-
Type: Expansion module (not a standalone switch)
-
Ports:
-
20 × 10/100/1000 RJ-45 ports
-
4 × SFP+ uplink ports (1Gb/10Gb capable)
-
-
PoE Support: Yes (PoE+) for powering devices like IP phones, cameras, and access points
-
Compatibility: Fits into Aruba 5400R zl2 chassis switches
-
Function: Adds extra high-speed ports and power capability to the main switch
Purpose
This module is used to expand the capacity of a modular enterprise switch by:
-
Increasing the number of network connections
-
Providing power over Ethernet to connected devices
-
Enabling high-speed uplinks to the network backbone
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £90.64
Incl. VAT: £1,085.78
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| Compatibility | HP 5400R |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 850 g |
| Dimensions (WxDxH) | 261.6 x 206.5 x 44.5 mm |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Excl Sale. VAT: £1,279.50
Incl. VAT: £1,675.27
Incl Sale. VAT: £1,535.40
Incl. VAT: £1,577.65
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.