HPE J9150D network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
Buy new:
Excl. VAT: £282.33
Incl. VAT: £338.79
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE J9150D network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s
| Brand | HPE |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
Description
HPE J9150D network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s
The Aruba J9150D is a 10G SFP+ transceiver with LC SR 300m OM3 MMF, for use with selected Aruba switches.
Aruba 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver for use in selected Aruba products.
- Differentiator: 10G SFP+ transceiver, LC SR 300m OM3 MMF, for use with selected Aruba switches
- Warranty: For your product warranty coverage, please see the Aruba Product Warranty Summary https://www.arubanetworks.com/assets/support/warranty-coverage-quick-reference.pdf
- Detailed product description: 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver for use in selected Aruba products.
- Weight: 0.1 lb
- Weight: 20 gm
- Minimum dimensions ( H x W x D): 0.6 x 2.2 x 0.5 in
- Minimum dimensions ( H x W x D): 1.5 x 5.6 x 1.3 cm
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
Excl. VAT: £282.33
Incl. VAT: £338.79
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE J9150D network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s
The Aruba J9150D is a 10G SFP+ transceiver with LC SR 300m OM3 MMF, for use with selected Aruba switches.
Aruba 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver for use in selected Aruba products.
- Differentiator: 10G SFP+ transceiver, LC SR 300m OM3 MMF, for use with selected Aruba switches
- Warranty: For your product warranty coverage, please see the Aruba Product Warranty Summary https://www.arubanetworks.com/assets/support/warranty-coverage-quick-reference.pdf
- Detailed product description: 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver for use in selected Aruba products.
- Weight: 0.1 lb
- Weight: 20 gm
- Minimum dimensions ( H x W x D): 0.6 x 2.2 x 0.5 in
- Minimum dimensions ( H x W x D): 1.5 x 5.6 x 1.3 cm
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £66.16
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.83 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 87.8 mm |
| Depth | 89.2 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 89.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £82.14
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £353.52
Incl. VAT: £790.68
Incl. VAT: £1,317.46
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.