TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)
SKU:
HX220(2-pack)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)
SKU:
HX220(2-pack)
Description
TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)
TP-Link HX220 1800 Mbit/s White
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Transmitting power (FCC) | <30 dBm(2.4GHz), <30 dBm(5GHz) |
| Transmitting power (CE) | <20 dBm (2.4GHz), <23 dBm (5GHz) |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1201 Mbit/s |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Security | |
| Number of SSID supported | 6 |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPA3, WPS |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Protocols | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Design | |
| Placement | Table |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 89.5 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| WPS push button | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)” Cancel reply
Description
TP-Link HX220 1800 Mbit/s White(HX220(2-pack)
TP-Link HX220 1800 Mbit/s White
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Transmitting power (FCC) | <30 dBm(2.4GHz), <30 dBm(5GHz) |
| Transmitting power (CE) | <20 dBm (2.4GHz), <23 dBm (5GHz) |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1201 Mbit/s |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Security | |
| Number of SSID supported | 6 |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPA3, WPS |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Protocols | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Design | |
| Placement | Table |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 89.5 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Android 4.4+ iOS 9.0+ |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| WPS push button | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.