Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)
SKU:
HS-WL-730-BUNA-C
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)
SKU:
HS-WL-730-BUNA-C
Description
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | Malaysia |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume – |
| LED indicators | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Clear sound | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Foldable | No |
| Country of origin | Malaysia |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 65 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 80 – 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Hybrid noise-canceling | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 22 h |
| Talk time (ANC on) | 20 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 216 g |
| Packaging data | |
| Package width | 215.4 mm |
| Package height | 57.9 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package weight | 580 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Volume control | Button |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)” Cancel reply
Description
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter(HS-WL-730-BUNA-C)
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth Headset with Case, USB-A HD Bluetooth Adapter
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | Malaysia |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume – |
| LED indicators | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Clear sound | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Foldable | No |
| Country of origin | Malaysia |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Carbon |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 65 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 80 – 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Hybrid noise-canceling | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 22 h |
| Talk time (ANC on) | 20 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 216 g |
| Packaging data | |
| Package width | 215.4 mm |
| Package height | 57.9 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package weight | 580 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Volume control | Button |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| Packaging content | Wireless Bluetooth Headset, Cables, Case |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MPNY3ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MNHF2ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH03G1-B5UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH02W5-B2UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUD004BTBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: 1000907
In Stock
Excl. VAT: £27.77
Incl. VAT: £33.33
Incl. VAT: £33.33
SKU: 1000903
In Stock
Excl. VAT: £33.21
Incl. VAT: £39.85
Incl. VAT: £39.85
SKU: AUC005BTBK
In Stock
Excl. VAT: £47.64
Incl. VAT: £57.17
Incl. VAT: £57.17
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
SKU: 880066-0100
In Stock
Excl. VAT: £236.08
Incl. VAT: £283.30
Incl. VAT: £283.30
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.