Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)
SKU:
FF.G16TA.001
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)
SKU:
FF.G16TA.001
Description
Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)
Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Interface | WWAN |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2700 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| SIM card slot | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 2700 Mbit/s |
| SIM card slot | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Mobile network generation | 5G |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Component for | Notebook |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 15 mm |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Performance | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| Other features | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)” Cancel reply
Description
Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s (FF.G16TA.001)
Acer Connect D5 5G Dongle WWAN 2700 Mbit/s
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Interface | WWAN |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2700 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| SIM card slot | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 2700 Mbit/s |
| SIM card slot | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Mobile network generation | 5G |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Component for | Notebook |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 15 mm |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Performance | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| Other features | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AT-2711FX/SC-901
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90MC08Z0-M0ECY0
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90IG05J0-MO0R00
In Stock
Get Instant Price
SKU: 90IG07I0-ME0B10
In Stock
Excl. VAT: £26.45
Incl. VAT: £31.74
Incl. VAT: £31.74
SKU: JHROY
In Stock
Excl. VAT: £44.85
Incl. VAT: £53.82
Incl. VAT: £53.82
SKU: 7MRHH
In Stock
Excl. VAT: £75.90
Incl. VAT: £91.08
Incl. VAT: £91.08
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.