ASUS TUF Gaming FA401UV-RG004W laptop AMD Ryzen 7 8845HS 35.6 cm (14″) 2.5K 16 GB LPDDR5x 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6E Windows 11 Home Black, Grey (FA401UV-RG004W)
SKU:
FA401UV-RG004W
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS TUF Gaming FA401UV-RG004W laptop AMD Ryzen 7 8845HS 35.6 cm (14″) 2.5K 16 GB LPDDR5x 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6E Windows 11 Home Black, Grey (FA401UV-RG004W)” Cancel reply
Description
ASUS TUF Gaming FA401UV-RG004W laptop AMD Ryzen 7 8845HS 35.6 cm (14″) 2.5K 16 GB LPDDR5x 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6E Windows 11 Home Black, Grey (FA401UV-RG004W)
ASUS TUF Gaming FA401UV-RG004W laptop AMD Ryzen 7 8845HS 35.6 cm (14″) 2.5K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6E Windows 11 Home Black, Grey (FA401UV-RG004W)
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: B3402FB-I582XA
Key Features:
| Brand | Asus |
| Model Name | ExpertBook B3 Flip |
| Screen size | (14") 1920 x 1080 pixels |
| Colour | Star black |
| Hard disk size | 256 GB SSD |
| CPU model | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| RAM memory | 8 GB DDR4-SDRAM |
| Operating system | Windows 11 Pro Education |
| Special feature | SonicMaster |
| Graphics card | Intel® UHD Graphics |
| Design | |
| Colour name | Star Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2022 |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | LCD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 700:01:00 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 40 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Depth | 223.9 mm |
| Height (front) | 1.92 cm |
| Height (rear) | 1.95 cm |
| Weight | 1.61 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 6Q947ES
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Type | Laptop |
| Featured Connectivity | HDMI | USB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB Ports | 1x USB 3.2 Type-C, 2x USB 3.2 Type-A |
| Card Reader | Yes |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Integrated Webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Lighting | No Lighting |
| Language | UK English |
| Condition | New |
| Colour | Black |
| Weight | 1.74 kg |
| Dimensions | (WxDxH) 358 mm x 242 mm x 19.9 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HP |
| EAN | 1.97029E+11 |
| MPN | 6Q947ES#ABU |
In Stock
Excl. VAT: £482.68
Incl. VAT: £579.21
Incl. VAT: £579.21
SKU: 967V3ET#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
In Stock
Excl. VAT: £572.40
Incl. VAT: £686.88
Incl. VAT: £686.88
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.