Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)
SKU:
EVC1612P1001
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £471.88
Incl. VAT: £566.26
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)
SKU:
EVC1612P1001
Description
Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)
Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey – EVC1612P1001
Specifications
| Dimensions without cable | 170x341x97 mm |
| Weight without cable | 2,8 kg |
| Operating temperature | -30°C – +50°C |
| IP rating | IP55 |
| IK rating | IK10 |
| Certification | CE |
| Standards | 2014/35/EU, 2014/30/EUIEC 61851-1, IEC 61851-21 |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Temperature monitoring | Yes |
| Input voltage monitoring | Yes |
| Residual current monitoring (30mA AC / 6 mA DC) Standard: IEC62752:2016 | Yes |
| Ground fault detection | Yes |
| Fire class | UL94 |
| AC INPUT SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| 7,4 kW | |
| Input AC power connection | 1 phase |
| Maximum current | 32 A |
| Input voltage | (L-N) 230 ± 10% VAC |
| Rated frequency | 50 / 60 HZ |
| Standby power consumption | 4 W |
| Earth (ground) fault protection | 30 mA AC, 6 mA DC |
| Overvoltage category | CAT II |
| Protection against electric shock | Class I |
| AC Output specifications | |
| AC output voltage range | (L-N) 230 ± 10% VAC |
| Connection Standard | Type 2 Cable (5m) |
| Power Cable | |
| Maximum cable diameter | 17.5 mm |
| Maximum wire cross section | 7.5 mm2 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £471.88
Incl. VAT: £566.26
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)” Cancel reply
Description
Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey (EVC1612P1001)
Teltonika Energy Teltocharge 7.4 kW + PME 32A Type 2 Cable EV Charger – Grey – EVC1612P1001
Specifications
| Dimensions without cable | 170x341x97 mm |
| Weight without cable | 2,8 kg |
| Operating temperature | -30°C – +50°C |
| IP rating | IP55 |
| IK rating | IK10 |
| Certification | CE |
| Standards | 2014/35/EU, 2014/30/EUIEC 61851-1, IEC 61851-21 |
| PROTECTION | |
|---|---|
| Temperature monitoring | Yes |
| Input voltage monitoring | Yes |
| Residual current monitoring (30mA AC / 6 mA DC) Standard: IEC62752:2016 | Yes |
| Ground fault detection | Yes |
| Fire class | UL94 |
| AC INPUT SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| 7,4 kW | |
| Input AC power connection | 1 phase |
| Maximum current | 32 A |
| Input voltage | (L-N) 230 ± 10% VAC |
| Rated frequency | 50 / 60 HZ |
| Standby power consumption | 4 W |
| Earth (ground) fault protection | 30 mA AC, 6 mA DC |
| Overvoltage category | CAT II |
| Protection against electric shock | Class I |
| AC Output specifications | |
| AC output voltage range | (L-N) 230 ± 10% VAC |
| Connection Standard | Type 2 Cable (5m) |
| Power Cable | |
| Maximum cable diameter | 17.5 mm |
| Maximum wire cross section | 7.5 mm2 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UA-HUB
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-10089-2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ECD460B-BLK
In Stock
Excl. VAT: £77.02
Incl. VAT: £92.42
Incl. VAT: £92.42
SKU: UP-FloodLight
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | FloodLights |
| Luminous flux | 550 lm |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Bulb technology | LED |
| Sensor distance | 5 m |
| Mounting kit | Yes |
| Product colour | Black |
In Stock
Excl. VAT: £99.00
Incl. VAT: £118.80
Incl. VAT: £118.80
SKU: 02144-001
In Stock
Excl. VAT: £203.18
Incl. VAT: £243.81
Incl. VAT: £243.81
SKU: SL3000-0872
In Stock
Excl. VAT: £239.69
Incl. VAT: £287.63
Incl. VAT: £287.63
SKU: 02474-001
In Stock
Excl. VAT: £901.00
Incl. VAT: £1,081.20
Incl. VAT: £1,081.20
SKU: AP900100
In Stock
Excl. VAT: £11,939.22
Incl. VAT: £14,327.07
Incl. VAT: £14,327.07
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.