Wacom Cintiq 16 graphic tablet Black 5080 lpi 344.16 x 193.59 mm (DTK1660K0B)
SKU:
DTK1660K0B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £413.88
Incl. VAT: £496.65
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
6 In Stock
6 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £413.88
Incl. VAT: £496.65
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
6 In Stock
6 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Cintiq 16 graphic tablet Black 5080 lpi 344.16 x 193.59 mm (DTK1660K0B)” Cancel reply
Description
Wacom Cintiq 16 graphic tablet Black 5080 lpi 344.16 x 193.59 mm (DTK1660K0B)
Wacom DTK1660K0B Cintiq 16 graphic tablet Black 5080 lpi 344.16 x 193.59 mm
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Aspect ratio | 16:9 |
| Working area | 344.16 x 193.59 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Resolution | 5080 lpi |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 8192 |
| Battery-free pen | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Pen grip material | Silicone rubber |
| Display | |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewing angle | 176° |
| Response time | 25 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Brightness | 210 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -60 – 60° |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -60 – 60° |
| Certification | VCCI Class B, FCC Part 15 Subpart B (class B) / C, CE, IC ICES-003 /210, RCM, KCC, BSMI, C-tick, CB, CCC, GOST-R |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| USB required | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter power | 36 W |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 9 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Tablet weight | 1.9 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | VCCI Class B, FCC Part 15 Subpart B (class B) / C, CE, IC ICES-003 /210, RCM, KCC, BSMI, C-tick, CB, CCC, GOST-R |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Quick start guide | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Manual | Yes |
| Power cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ACK-20001
In Stock
Get Instant Price
SKU: F8W934ZZ
In Stock
Excl. VAT: £29.73
Incl. VAT: £35.67
Incl. VAT: £35.67
SKU: OVA010ZZ
In Stock
Excl. VAT: £64.40
Incl. VAT: £77.28
Incl. VAT: £77.28
SKU: ACK620K
In Stock
Excl. VAT: £65.44
Incl. VAT: £78.52
Incl. VAT: £78.52
SKU: ACK4490602Z
Key Features:
| Brand | Wacom |
| Product Type | Graphic Tablet Accessories |
| Product type | Replacement cable |
| Brand compatibility | Wacom |
| Compatibility | One 12 One 13 touch |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £66.70
Incl. VAT: £80.04
Incl. VAT: £80.04
SKU: KP-501E-01
In Stock
Excl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £99.36
Incl. VAT: £99.36
SKU: ACK64804KZ
In Stock
Excl. VAT: £114.70
Incl. VAT: £137.64
Incl. VAT: £137.64
SKU: DTK2260K0A
In Stock
Excl. VAT: £662.50
Incl. VAT: £795.00
Incl. VAT: £795.00
SKU: DTH172K0B
In Stock
Excl. VAT: £1,986.60
Incl. VAT: £2,383.92
Incl. VAT: £2,383.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.