Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)
SKU:
DS423/48TB-HAT3310
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)
SKU:
DS423/48TB-HAT3310
Description
Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)
Synology DS423/48TB-HAT3310
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 48 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 3.5″ |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP / VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Fan diameter 2 | 9.2 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Noise level | 19.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder access right management | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari 13+ |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 19.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 199 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.18 kg |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)” Cancel reply
Description
Synology DS423/48TB-HAT3310 (DS423+/48TB-HAT3310)
Synology DS423/48TB-HAT3310
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 48 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 3.5″ |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP / VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Fan diameter 2 | 9.2 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Noise level | 19.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| System log | Yes |
| Share folder access right management | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari 13+ |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 19.8 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 199 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.18 kg |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.