Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
SKU:
DS2422+
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,565.29
Incl. VAT: £1,878.35
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
SKU:
DS2422+
Description
Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Fan diameter 2 | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Noise level | 25 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Web-based management | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 25 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Drive bay locking | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 32.12 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 73.11 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £1,565.29
Incl. VAT: £1,878.35
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black” Cancel reply
Description
Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
Synology DiskStation DS2422+ NAS/storage server Tower Ryzen Embedded V1500B 4 GB DDR4 0 TB DiskStation Manager Black
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Fan diameter 2 | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Chassis type | Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Noise level | 25 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Web-based management | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Noise level | 25 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Drive bay locking | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 32.12 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 73.11 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.