Synology DS225+ 2-Bay NAS Enclosure (2GB RAM)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| ECC | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | Synology DSM |
| Noise level | 19.6 dB |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.3 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £290.77
Incl. VAT: £348.92
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DS225+ 2-Bay NAS Enclosure (2GB RAM)
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| ECC | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | Synology DSM |
| Noise level | 19.6 dB |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.3 kg |
Description
Synology DS225+ 2-Bay NAS Enclosure (2GB RAM)
Store, share, and protect
Manage all your documents, photos, and other files, back up applications and devices, and protect your assets with professional video surveillance.
Centralized monitoring and management
Monitor and manage your Synology fleet from a central interface, on-prem or in the cloud.
Hard drives designed for Synology
See how Synology hard drives deliver reliability, consistent performance, and simplified system management through deep hardware-software integration.
Technical Table
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| ECC | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | Synology DSM |
| Noise level | 19.6 dB |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.3 kg |
Excl. VAT: £290.77
Incl. VAT: £348.92
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Synology DS225+ 2-Bay NAS Enclosure (2GB RAM)
Store, share, and protect
Manage all your documents, photos, and other files, back up applications and devices, and protect your assets with professional video surveillance.
Centralized monitoring and management
Monitor and manage your Synology fleet from a central interface, on-prem or in the cloud.
Hard drives designed for Synology
See how Synology hard drives deliver reliability, consistent performance, and simplified system management through deep hardware-software integration.
Technical Table
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| ECC | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | Synology DSM |
| Noise level | 19.6 dB |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.3 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £641.01
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.